– Jeg håber at skabe en større bevidsthed om, at der er en kønsmæssig ubalance. Og at alle fondene vil overveje, hvordan deres ansøgningsprocesser fungerer. Og hvis de har udfordringer med kønsdiversiteten, så lade sig inspirere af andre, der har gode resultater,. siger lektor i anatomi og fysiologi Vanessa Jane Hall, der står bag en ny kampagne for bedre kønsbalance i dansk forskning.
Hun er oprindeligt fra Australien, men har boet i Danmark de sidste 10 år, hvor hun arbejder på Københavns Universitet.
– Jeg håber, at der er flere kvinder i fondenes bestyrelser, hvis man tjekker om et år eller to, siger hun.
I august blev hun introduceret for en undersøgelse fra 2015 der viser, at hendes mandlige kollegaer har 20 procent større chance for at få forskningsbevillinger end hun og hendes kvindelige kollegaer har. Derfor besluttede hun sig for at lancere Promote Me-kampagnen og indsamlede i den forbindelse data på, hvor stor en procentandel kvinder, der er i de danske forskningsfonde, skriver Uniavisen.
Undersøgelsen viser, ifølge Vanessa Jane Hall, at der er en overvægt af mænd i stort set alle bestyrelserne og de faglige råd.
I fire ud af fem råd i Danmarks Frie Forskningsfond er der fx kun en tredjedel eller færre kvinder, ligesom der i fondens bestyrelse kun sidder kvinder på tre af de ni pladser. Eneste undtagelse er Rådet for Kultur og Kommunikation hvor der er to tredjedel kvinder.
Og generelt er der langt til ligestillinge, hvis man kigger rund i det danske råds- og fondslandskab.
Innovationsfonden er den eneste fond, hvor kvinder og mænd er ligeligt repræsenteret, hvilket burde være målsætningen for alle fondene, siger Vanessa Jane Hall. Hun håber, at optællingen kan være med til at skabe større fokus på den manglende ligestilling i de forskellige fonde og råd.
– Jeg er ikke ude på at hænge nogen ud, men derimod vise fakta. Det er jo ikke et enkeltstående problem – alle forskningsfondene undtagen Innovationsfonden har en skæv kønsfordeling i bestyrelsen, siger Vanessa Jane Hall.
Hun er ikke tilhænger af kønskvoter, men mener, det burde kunne gøre det bedre end 25-30 procent kvindelige bestyrelsesmedlemmer, som er tilfældet i de fleste fonde, forklarer hun.
Direkte appel til bevillingsgiverne
Som led i kampagnen har Vanessa Jane Hall udarbejdet en underskriftindsamling, som er målrettet direkte til bevillingsgiverne.
Underskriftindsamlingen appellerer helt konkret til øget opmærksomhed på ubevidst kønsfavorisering i beslutningensprocesserne, at kvindelige og mandlige forskere får lige succesrate ved ansøgninger af bevillinger og at ansøgningsprocesserne anonymiseres. Samtidig tilskynder den til at bestyrelserne bør bestå af lige mange mænd og kvinder og opfordrer til en større synlighed omkring kønsfordelingen af tilskud i årsrapporter.
– Jeg har allerede nu fået god feedback fra flere parter der fortæller, at de gerne vil gøre en indsats for at nedbringe uligheden og undersøge hvordan de forbedrer de kvindelige ansøgeres vilkår, siger hun.
Indtil nu har 295 underskrevet appellen. Når Vanessa Jane Hall har indsamlet de første 500 underskrifter sender hun den til uddannelses- og forskningsminister Tommy Ahlers og de store forskningsfonde.
Forsiden lige nu:
Fem store forskertalenter modtager priser for deres forskning
PRISER. Aarhus Universitets Forskningsfond uddeler fem ph.d.-priser den 27. maj til fem unge forskere fra hele landet.
Man styrker ikke forskning om forskning ved at kalde det hele metascience
DEBAT. På Center for Forskningsanalyse på AU genkender man langt fra postulatet om, at vi i Danmark langt fra står uden viden om forskningssystemet. De hilser debatten om, hvordan vi sikrer et effektivt forskningssystem, men mener vi bør tage udgangspunkt stærke miljøer og mange års erfaring med forskning om forskning.
Forskere har overladt klimafortællingen til filminstruktør: -Vi er ikke selv i stand til, at det føles nært for folk
FORMIDLING. En forskningsgruppe nåede frem til den erkendelse, at fakta og klassisk forskningsformidling ikke flytter nok. Filmen ‘Ilden, vandet, jorden, luften’ er er resultat af et samarbejde med filminstruktør Phie Ambo og et ønske om at gøre klimaforandring mere nærværende og håndgribelige.
Seneste artikler:
Droner er blevet et aktivt værktøj til miljø- og klimaopgaver
ERHVERV. Droneveteran har forståelse for det aktuelle flyveforbud og forventer en opstramning på området. Han synes det er fint at få ryddet op i branchen.
EU’s bæredygtighedslov slået tilbage: Politikernes stridspunkter er irrelevante ifølge ekspert
POLITIK. Grønne politikere fejrer, at en udvandet version af EU’s bæredygtighedsregler er blevet nedstemt, mens liberale advarer om, at virksomhederne nu risikerer at drukne i bureaukrati. Alligevel vurderer CBS-professor Karin Buhmann, at de punkter, der kæmpes om, næppe ændrer det store i praksis.
ESG er hoppet ud af bæredygtighedssiloen
ESG-BAROMETER. Selv om EU Kommissionen trådte på bremsen med omnibuspakken er ESG langt fra død. Men det er afgørende, at bæredygtigheden kobles til en business case, lød konklusionen, da ESG Barometer 2025 blev præsenteret.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

























