Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

Storbritannien er tilbage i EU-forskning – og de har penge med

Tre år efter Brexit er Storbritannien igen tilknyttet EU’s vigtigste finansieringsprogram, Horizon Europe. Det hæver EU-budgettet med milliarder.

Fra 1. januar 2024 er Storbrittanien igen tilknyttet EU's forskningsprogrammer. Foto: iStock/ktsimage.

I tre år har britiske forskere levet i uvished. Fordi Brexit betød også, at ansøgningsporten til Horizon Europes forskningsprogrammer skulle genforhandles. I mellemtiden blev der lukket til forskningskassen - både for indbetaling og udbetaling til forskere.

Men da 2023 gik på hæld endte tørken. Storbritannien og EU nåede i årets sidste måned at officielt godkende Storbritanniens tilslutning til Horizon Europe.

Det er virkelig en milepæl, en tydelig win-win for begge parter og for global videnskabelig fremgang

Iliana Ivanova, EU-kommisær for Innovation, Research, Culture, Education and Youth

Fra 2024 er Storbritannien dermed lukket tilbage i den europæiske forskningsfold, oplyser EU.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Du er logget ind som

Discover more from Science Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading