Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Samfund

Ole Wæver: Synet på forskeres arbejdsvilkår er under forandring

Initiativtagerne til kampagnen #sætforskningenfri har været til møde med Uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen. Mødet var konstruktivt, og afspejlede et nyt syn på forskeres arbejdsvilkår, mener professor Ole Wæver.

Ole Wæver holder tale d. 14. juni i år, da kampagnen #sætforskningenfri afleverede frihedsbrevet med 2.252 underskrifter til politikerne på Christiansborg. Foto: Drude Rasmussen/Uniavisen

Det fik stor bevågenhed da kampagnen #pleasedontstealmywork i vinteren og foråret landede på de danske medieflader.

Kampagnen sluttede med en indsamling af 120 anonyme vidnesbyrd om forskningstyveri, som blev publiceret på Science Report i maj.

Senere kom kampagnen #sætforskningenfri, hvor 2.252 forskere underskrev et frihedsbrev, og fortalte om dårlige arbejdsforhold og rammevilkår på de danske universiteter.

Også denne kampagne skabte stor opmærksomhed og affødte en invitation til et møde med uddannelses- og forskningsminister Jesper Petersen.

Mødet fandt sted i mandags, og det var en positiv oplevelse, siger Ole Wæver, professor ved Institut for Statskundskab på KU.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Science Report er du opdateret på det danske forskningsmiljø.

Vi giver dig historier om forskningspolitik, debatindlæg fra forskere og nøglepersoner og artikler om de nyeste forskningstendenser.

Gratis prøveadgang »

Har du allerede abonnement? Log ind her: