Connect with us

Hi, what are you looking for?

Science ReportScience Report

Sustain

Bendt Bendtsen bliver bestyrelsesformand for Synergi

Rockwool, Danfoss, Grundfos og Velux, der står bag Synergi, har fundet bestyrelsesformand.

Såvel bestyrelsesformanden som direktøren er nu på plads i lobbyorganisationen Synergi, der er dannet af Rockwool, Danfoss, Grundfos og Velux. Formålet er at sætte fokus på at grøn energi ikke kun handler om vind og sol, men også om energieffektiviseringer, for eksempel når det gælder den eksisterende boligmasse.

Den sag skal Bendt Bendtsen stå i spidsen for fra maj som ny bestyrelsesformand. Han er tidligere økonomi- og erhvervsminister for De Konservative og nuværende europaparlamentsmedlem.

– Jeg er meget glad for, at Synergi har kunne tiltrække en så stærk profil som Bendt Bendtsen. Han kan styrke diskussionen herhjemme om vigtigheden af en meget ambitiøs energi- og klimapolitik, og hvordan vi bruger den energi, vi producerer, klogere og mere effektivt, siger koncernchef i Danfoss, Kim Fausing i en pressemeddelelse.

Med valget af Bendt Bendtsen er Synergis daglige ledelse nu på plads. I marts fik organisationen nemlig ny direktør med navnet Katrine Bjerre Milling Eriksen. Hun kommer fra en stilling som senior policy advisor i Velux med opgaver i forhold til Danmark og Bruxelles.

– Hvis vi skal nå vores danske klimamål og de mål, vi har sat os for i Paris-aftalen, skal vi blive meget bedre til at reducere vores energiforbrug samtidig med, at vi udbygger den vedvarende energi og elektrificerer vores samfund. Og den dagsorden ved jeg, at Bendt med sin lange erfaring – ikke mindst fra Bruxelles – kan være med til at løfte, siger Katrine Bjerre Milling Eriksen i meddelelsen.

Også Bendt Bendtsen selv peger på sine ti år i Europa-Parlamentet som en styrke i forhold til hans nye rolle.

Forsiden lige nu:

Ekspert i forskningsfrihed om Danish Crown-sag: – Lignende kunne sagtens ske i dag

I 2022 kom Danske Universiteter med en grundig udarbejdet vejledning til regler for eksterne samarbejder. Men så længe at universiteterne fortsat er så afhængige af ekstern finansiering, er det svært for alvor at gardere sig mod lignende sager som det kritiserede samarbejde mellem Aarhus Universitet og Danish Crown, lyder det fra professor emeritus ved KU…

DTU er det bedste tekniske universitet i Europa

DTU har nået sin mission: De bliver anerkendt som talentfabrik og rugekasse for innovativ forskning og industrisamarbejder, der gavner samfundet. Derfor får de førstepladsen som det bedste tekniske universitet i Europa på den nye rangliste, EngiRank.

Seneste artikler:

Robothænder med følelser

Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu. 

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Click to comment

Leave a Reply