188 forslag skal sikre, at vi når målet om 70 procents CO2-reduktion inden 2030 samtidig med, at erhvervslivet og dansk velstand styrkes.
Sådan lyder løftet fra Dansk Industri (DI) i en ny plan, som skal skabe 110.000 private job og løfte velstanden med 100 milliarder kroner.
– Vores 2030-plan dokumenterer sort på hvidt, at Danmark ikke har råd til både de nødvendige investeringer i klimaet, digitalisering, forskning, uddannelse og infrastruktur samt stigende udgifter til ældre og børn. Med mindre vi samtidig gennemfører omfattende reformer, der blandt andet sikrer et løft af dansk eksport, får flere i arbejde og giver smartere opgaveløsning i det offentlige, siger adm. direktør Lars Sandahl Sørensen, DI, i en pressemeddelelse.
Med DI’s plan, vil CO2-udledningen blive reduceret med knap 50 pct. i 2025 og med 70 pct. i 2030 målt i forhold til 1990. En af midlerne er den stærkt omdiskuterede CO2-afgift, som DI tidligere har advaret imod, men som Klimarådet mener bør nå et niveau på 1.500 kr. per ton CO2 i 2030. Ifølge DI’s skal en grøn skattereform dog kun gradvist forhøje CO2-beskatningen til op mod ca. 300 kr. i 2030.
DI peger også på nødvendigheden af at komme i gang med de nødvendige investeringer om omstillinger nu, så vi når at høste klimaeffekterne frem mod 2030. Det gælder omstillingen af bilparken, ligesom forskningen i fremtidens teknologier skal sættes i gang.
“Derfor afsættes der i DI’s plan store beløb til klimainitiativer, herunder til forskning og udvikling, på den korte bane. I 2021 og 2025 er der afsat hhv. 9½ og 13½ mia. kr., hvilket svarer til ca. 50 og 75 pct. af de samlede prioriteringer i 2030 på 18 mia. kr.,” skriver DI.
Udover at øge arbejdsudbuddet med mindst 75.000 fuldtidspersoner lægger DI-planen også op til, at:
Skattetrykket skal sænkes med 2 procent af BNP
Eksporten skal løftes med mindst 5 procentpoint,
Danmark skal genanvende 80 pct. af al affald,
Offentlige udgifter til uddannelse, F&U samt investeringer i infrastruktur og digitalisering skal udgøre mindst 18,5 procent af de primære udgifter.
Smartere opgaveløsning i den offentlige sektor skal frigøre mindst 20 mia. kr.
10.000 flere end i dag skal have færdiggjort en STEM-uddannelse.
Offentlige forbrugsudgifter skal udgøre maksimalt 23,5 procent af BNP.
Læs hele DI’s nye 2030 plan
Forsiden lige nu:

Spionagetruslen mod dansk forskning er markant og kompleks
Danmark er verdensførende på en række områder, og det øger spionagetruslen mod dansk forskning, fortæller Anders Henriksen, chef for kontraspionage hos PET.

Forskeres muligheder for at deltage i den offentlige debat skal undersøges
Professor Jacob Dahl Rendtorff fra Roskilde Universitet har modtaget en bevilling fra Danmarks Frie Forskningsfond til at undersøge forskerens rolle i samfundet set i lyset af den seneste tids debat om forskningsfrihed.

KU-forsker vil bygge matematisk model der skal stoppe pandemier
Professor Samir Bhatt fra Københavns Universitet har fået The Schmidt Science Polymaths Award, så han kan forfølge sin ambition om at bygge en matematisk model der skal stoppe pandemier.
Seneste artikler:

Kunsten at huske, vi ser på verden med forskellige briller
Tre bøger har spillet en særlig rolle for lektor og forsker, Lone Koefoed Hansen. To bøger om menneskets forhold til teknologien og en tredje, som påminder os om altid at have andres perspektiver for øje.

Finn Foton skal lære børn – og deres forældre – om naturvidenskaben
Ny børnebog skal inspirere hele familien til at snakke om kvantefysik og andre avancerede naturvidenskabelige emner.

Danmarks grønne godfather: – Når det gælder forskning, er det piskende nødvendigt, at vi får toptrimmet systemet
På centrale teknologier står vi stærkt i Danmark og potentialerne er store. Men vi skal oppe os i fremtiden, lyder det fra Anders Eldrup.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
