Novo Nordisk Fonden bevilger 70 millioner kroner til naturvidenskabelige uddannelse og formidling.
Det oplyser fonden i en pressemeddelelse.
– I Novo Nordisk Fonden er vi stolte over at kunne støtte 25 diverse projekter inden for naturfaglig uddannelse og formidling, som inspirerer både børn og voksne. Det er nogle spændende projekter, der indeholder nytænkende initiativer men som også bygger videre på etablerede succeser, siger Berith Bjørnholm, Senior Vice President for Education & Outreach.
Med bevillingen vil Novo Nordisk Fonden ”fremme naturvidenskabelig almendannelse og styrke interesse, viden og kompetencer inden for naturvidenskab og teknologi blandt børn, unge og befolkningen i Danmark generelt”.
Forskellen mellem fiktion og virkelighed
25 projekter har modtaget støtte, blandt andet et projekt om lyd- og lysbølgeinstallation udført af forskere på Niels Bohr Institutet.
Læs også: Tre projekter deler tocifret millionbevilling fra Novo Nordisk Fonden
Også Jakob Stegelmann, mangeårig vært på programmet ’Troldspejlet’, har fået en bevilling. Han skal afdække forholdet mellem fiktion og virkelighed, og hvordan virkeligheden ofte kan være mere magisk end fiktionen. Planen er, at projektet skal udmunde i otte afsnit, hvor Stegelmann og en skiftende videnskabsekspert sætter fiktionen op imod virkeligheden, hvorefter de to sammen afdækker, hvordan fiktionen snyder os.
Novo Nordisk Fonden åbner for en ny ansøgningsrunde inden for kort tid.
Carina Vestergaard, Folkeuniversitetets Komitestyrelse, 1 år, 460.382 kroner
Ditte Ylva Olsen, Teater Fantast, 1 år,.365.000 kroner
Emil Hoffmann Nielsen, Nielsenformidling, 2 år, 3.652.150 kroner
Jakob Stegelmann, Jakob Stegelmanns Filmproduktion, 1 år, 1.260.000 kroner
Jens Hjorth, Københavns Universitet, 2 år, 2.522.850 kroner
Julie Bang, Hz & Tone Aps, 1.178.750 kroner
Katherine Richardson, Københavns Universitet, Globe Institute, 2 år, 897.336 kroner
Lisa Bay, Radionauterne, 4 år, 3.900.000 kroner
Michael Magee, Studenterhus Odense, 1 år, 252.945 kroner
Nana Torp, Nana Torp Film, 2 år, 290.000 kroner
Pernille Mølgaard Andersen, Naturhistorisk Museum Aarhus, Formidlingsafdelingen , 2 år, 3.171.000 kroner
Sofie Hjorth Schausen, Videnskabsformidling v/Sofie Hjorth, 1 år, 547.720 kroner
Tina Ibsen, Tina Ibsen Formidling, 2 år, 1.106.000 kroner
Trine Laier, Those Eyes ApS, 1 år, 1.465.620 kroner
Vibeke Vogel, Bullitt Film ApS, 2 år, 1.930.247.00 kroner
Andreas Agerbo, Danmarks Tekniske Universitet, 4 år, 4.104.876 kroner
Brian Randeris, Foreningen af Danske Biologer, 3 år, 4.642.244 kroner
Carsten Rahbek, Københavns Universitet, 5 år, 5.991.091 kroner
Henriette Tolstrup Holmegaard, Institut for Naturfagenes Didaktik, 3 år, 2.120.295 kroner
Jesper Bremholm, Nationalt Videncenter for Læsning, 4 år, 5.998.692 kroner
Line Ditlev, Dragør Kommune, 3 år, 2.947.600 kroner
Louise Overgaard, Coding Pirates Denmark, 3 år, 5.381.268 kroner
Lotte Stig Nørgaard, Københavns Universitet, 2 år, 2.125.477 kroner
Mette Hviid Laustsen, Odense Kommune, 4 år, 5.737.444 kroner
Michael Dahlgaard, Morsø Kommune, 5 år, 5.951.013 kroner
Kilde: Novo Nordisk Fonden
Forsiden lige nu:

Forskningsmagten er blevet placeret i skødet på fondene
I SPORENE PÅ MAGTEN. Staten har svigtet som forskningspolitisk anker og finansierende myndighed. Særligt de erhvervsdrivende fonde udfylder tomrummet med mere produkt- og patentorienterer forskning, vurderer magtforskere.

I vesten forsker vi mest i egen navle – det former vores forståelse for verden
Et nyt studie fra SDU viser, at vi har et skævvredet billede af verdens plantedata, fordi den fortrinsvis er indsamlet i og af rige lande, hvilket gør os mindre modstandsdygtige over for klimaforandringernes effekter. Det er et eksempel på et større problem med en strukturel, global ulighed i akademia, mener forskere fra DIIS.

Ny evaluering viser stor tilfredshed med GTS-institutterne
GTS-institutternes tilbud til dansk erhvervsliv skaber værdi for alle typer af virksomheder, viser en ny evaluering, som Uddannelses- og Forskningsstyrelsen står bag. Særligt yder institutterne et vigtigt bidrag til en grøn omstilling.
Seneste artikler:

Robothænder med følelser
Jakob Dideriksen fra Aalborg Universitet har med en støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond undersøgt, om man kan skabe robotarme, som kan imitere nervesystemet i vores hænder og arme. Det kan vi godt. Men der er stadig lang vej endnu.

Jens Lundgren: – Jeg var lægestuderende, havde kludder i mit privatliv og ønskede at tage orlov. Så fik jeg en øjenåbner
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Midt i en periode med kludder i privatlivet blev Jens Lundgren inviteret til det føderale forskningsinstitut NIH i USA. Det blev en øjenåbner for ham.

Mathias Poulsen: – Mine spørgsmål trængte sig på: Bidrager legen til samfundets demokratiske samtaler?
DERFOR BLEV JEG FORSKER: Mathias Poulsen startede en international legefestival, som udviklede sig til et levende, legende fællesskab. Derfra mærkede han en længsel efter at stille store spørgsmål.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
